KiCAD ve www.pcbway.com

Elektronik projeler ilgili PCB tasarımı ve üretimi daima gerek firmalar gerekse amatörler için problem olmaktadır. PCB tasarlama yazılımlarının lisanslama ücretlerinin yüksek olması ve Türkiye’de faaliyet gösteren PCB üreticilerinin adet sınırlamalarının olması ve en önemlisi uyguladıkları yüksek fiyatlar üreticileri ve amatörleri zorlamaktadır.

KiCAD PCB tasarım programı özgür yazılım kapsamında ücretsiz olarak dağıtılmakta ve hiçbir sınırlaması bulunmamaktadır. http://kicad-pcb.org/download/ adresinden indirebileceğiniz programın neredeyse tüm işletim sistemleri için versiyonları bulunmakta. Elbette günümüzde birçok PCB tasarım programına kullanıcılar farklı şekillerde erişebilmekte 🙂 , ancak KiCAD hem ücretsiz hem de pazardaki tüm PCB tasarım programlarının yeteneklerine sahip bir uygulama.

Aslında bizim için işin en güzel tarafı Barış SAMANCI’nın hazırlamış olduğu 6 Videodan oluşan eğitim seti. Bu videoları izleyerek 1-2 gün içerisinde kendi PCB’lerinizi tasarlayabilecek konuma gelebilirsiniz.

kicad_pcbnew

Videolara http://www.barissamanci.net/ adresinden erişebilirsiniz.

http://www.barissamanci.net/AltKategori/13/kicad/

 

Bir sonraki yazımda www.pcbway.com hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

http://www.signal.com.tr/